Na Šumarskom fakultetu Univerziteta u Banjoj Luci održana je centralna manifestacija povodom Međunarodnog dana šuma, koji je ove godine obilježen pod sloganom „Gdje šuma diše, tu i čovjek pronalazi nadu”.

Organizaciju događaja, pored Šumarskog fakulteta, podržali su Akademija nauka i umjetnosti Republike Srpske, Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Republike Srpske i JPŠ „Šume Republike Srpske“.

Ovogodišnje obilježavanje bilo je posvećeno poljskom jasenu (Fraxinus angustifolia), s ciljem ukazivanja na značaj očuvanja ove vrste, kao i uspostavljanja tradicije da se svake godine povodom Dana šuma promoviše po jedna vrsta drveća. Podsjećamo da je prošla godina bila posvećena Pančićevoj omorici.

Nakon zvaničnog dijela programa, u krugu Univerzitetskog kampusa organizovana je sadnja sadnica poljskog jasena, čime je na simboličan način istaknut značaj očuvanja i unapređenja šumskih ekosistema.

U nastavku programa održan je prvi nacionalni radni sastanak u okviru INTERREG Scan-Danube projekta, posvećen očuvanju poljskog jasena.

Obilježavanje Međunarodnog dana šuma proteklo je u duhu podizanja svijesti o značaju šuma i njihovoj nezamjenjivoj ulozi u očuvanju životne sredine i kvaliteta života.

Foto: D. Desnica