Стипендиста Фонда “Др Милан Јелић” Срђан Билић изјавио је Срни да му је част што има прилику завршити студије у Републици Српској, те оцијенио да нема потребе тражити престижне свјетске универзитете за студирање када се из Српске може активно учествовати у научним пројектима са истраживачима широм свијета, што, између осталог, омогућавају и стипендије.
Билић, који тренутно завршава прву годину докторских студија на Шумарском факултету Универзитета у Бањалуци, гдје ради као асистент на катедри за Планирање газдовања шумама, каже да износ од 10.000 КМ који је добио из Фонда “Др Милан Јелић” представља значајну подршку за научна истраживања.
“Након завршетка студија, планирам да живим и радим у Републици Српској и допринесем даљем развоју науке и образовања у нашој земљи. Такође, желим активно учествовати у међународној сарадњи са другим институцијама и стечено знање пренијети за добробит привреде и друштва и конкретно шумарства Републике Српске”, поручио је Билић.
Он је додао да му стипендија Фонда омогућава да покрије многе неопходне трошкове, попут школарине, теренских истраживања, набавку инструмената, те приступа научним базама података и учествовања на међународним конференцијама.
“Шумарска наука је специфична по томе што захтијева обимне теренске радове и истраживања под ведрим небом. Моје уже поље истраживања су прашумски резервати који се већином налазе на неприступачним теренима те самим тим додатно утичу на финансијску оптерећеност”, појаснио је Билић.
Он је истакао да је задовољан условима и квалитетом студијских програма на бањалучком Универзитету, те оцијенио да стипендија Фонда и значајно олакшава одређене изазове, као што је ограничен приступ одређеним ресурсима.
“Сматрам да је изузетно значајно што у данашње вријеме постоји могућност уписа на докторске студије на државним универзитетима у Републици Српској, јер осим што осигуравају квалитетан научни рад, пружају и прилику за међународну сарадњу са истраживачима из различитих дијелова свијета”, нагласио је Билић, те додао да наука не познаје државне границе, већ само квалитетан и предан рад.
Према његовим ријечима, мјесто студирања на докторским студијама данас није толико битно колико менторство, састав комисије за одбрану докторске дисертације и сарадња са међународним институцијама.
Он је навео да тренутно највише сарађује са колегама из Пољске са Шумарског факултета у Кракову, а крајем мјесеца иде на тренинг школу у Варшаву.
Од оснивања Фонда “Др Милан Јелић” студентима првог, другог и трећег циклуса студија на универзитетима у Републици Српској, БиХ и високошколским установама у иностранству додијељена је 2.941 стипендија у износу већем од 14,2 милиона КМ.
Фонд “Др Милан Јелић” подстиче талентоване младе људе у Републици Српској да унапређују свој потенцијал и остварују резултате по којима ће бити препознати као интелектуална елита и чија ће стечена знања и вјештине бити основ за развој Српске.
ИЗВОР: banjaluka.net