У оквиру пројекта GEO-WB6 – Оснивање Геоинформационог центра за Западни Балкан, од 11. до 15. новембра 2024. године у кампусу Пољопривредног универзитета у Тирани (UBT), реализована је трећа тренинг школа под називом „Managing your GIS project“. Тренинг школа је организована од стране Пољопривредног универзитета у Тирани (UBT) и Института Лајбниц (Њемачка) за аграрни развој у транзиционим економијама (IAMO). Тренинг школа је окупила 18 учесника из пет земаља Западног Балкана, који су током пет дана стекли знања о принципима управљања ГИС пројектима кроз QGIS апликацију. Кроз интерактиван рад у групама и практичне вјежбе, учесници су упознати са кључним аспектима прикупљања, конвертовања, анализе и визуализације геопросторних података. Током тренинга, групе од по три члана развијале су сопствене пројекте који су презентовани на крају седмице. Поред тога, тренинг је обухватио увод у најчешће формате просторних података, геобазе података и технике интерполације.

 

Асистент Срђан Билић са Шумарског факултета Универзитета у Бањој Луци, учествовао је на овом тренингу као једини представник из Босне и Херцеговине. Завршетком тренинг школе, Билић је постао дио мреже GEO-WB6, која се развија као регионални центар за геоинформационе податке. Оснивање Геоинформационог центра за Западни Балкан омогућено је финансирањем од стране Њемачког савезног министарства за храну и пољопривреду. Пројекат GEO-WB6 има за циљ да постане регионални хаб за геоинформационе податке, пружајући и податке и техничку експертизу. Центар ће прикупљати слободно доступне геопросторне податке који се односе на рурални развој, шумарство, пољопривреду и коришћење природних ресурса у региону Западног Балкана и омогућити њихово централизовано коришћење путем веб портала. Више информација о мрежи доступно је на званичном сајту GEO-WB6. До краја 2025. године, IAMO и Пољопривредни универзитет у Тирани организоваће још пет тренинг школа које ће обухватити анализу просторних и климатских података у програмском језику R.

 

Ово учешће представља значајан корак у јачању знања и вјештина у области ГИС-а, као и у повезивању стручњака у региону ради унапријеђења коришћења геопросторних података.