Na Šumarskom fakultetu je od 19-22. juna uspješno održan 40. Međunarodni naučni simpozijum o vegetaciji (40th EADSVE Meeting). Simpozijum je održan u saradnji sa Istočnoalpsko-Dinarskim društvom za istraživanje vegetacije (EADSVE) i društvom za zaštitu prirodnog nasljeđa – Arbor Magna. Učestvovalo je 65 naučnika iz 13 evropskih zemalja koji su kroz 21 oralnu i 26 poster prezentacija predstavili najnovija dostignuća u oblasti nauke o vegetaciji u južnoj i centralnoj Evropi. Nakon radnog dijela koji je održan u četvrtak, 20. juna, učesnici su kroz dvije stručne ekskurzije upoznali vegetaciju ultramafitskih stijena sjeverne Bosne, planinsku vegetaciju Vlašića, kao i vegetaciju kanjona Vrbasa.

Ovaj međunarodni simpozijum je veoma značajan kako za Šumarski fakultet, tako i za Univerzitet u Banjoj Luci, jer tretira teme koje su trenutno u međunarodnom fokusu, od kojih možemo izdvojiti negativne uticaje klimatskih promjena, invazivnih vrsta, zagađenja, fragmentacije staništa i prekomjernog iskorišćavanja prirodnih resursa na biodiverzitet i na ekosistemske usluge. Takođe, važno je istaći da je Bosna i Hercegovina domaćin ovog naučnog skupa po prvi put poslije 1969. godine.