Delegacija sa Šumarskog fakulteta i Instituta za šumarstvo Varšavskog univerziteta životnih nauka (SGGW) boravila je na Univerzitetu u Banjoj Luci od 20. do 24. oktobra 2025. godine u okviru Erazmus+ programa razmjene. Posjeta je realizovana uz podršku Šumarskog fakulteta i Službe za međunarodnu i međuuniverzitetsku saradnju Univerziteta u Banjoj Luci.
Delegaciju sa Šumarskog fakulteta SGGW činili su prof. dr Roman Vojćik, direktor Instituta za šumarstvo, doc. dr Mihal Oržehovski, prodekan Šumarskog fakulteta, i mr Kataržina Šic, asistent na Katedri za uređivanje šuma, dendrometriju i ekonomiku u šumarstvu.
Stručna predavanja i terenska nastava
Tokom petodnevnog boravka gosti iz Poljske održali su predavanja za studente i nastavno osoblje Šumarskog fakulteta.
U utorak, 21. oktobra, doc. dr Mihal Oržehovski održao je predavanje na temu „Učešće javnosti u odlučivanju i planiranju gazdovanja šumama u Poljskoj i EU“. Istog dana, delegacija je posjetila samostan Trapisti u Banjoj Luci, gdje su se gosti upoznali sa istorijskom ulogom samostana u razvoju grada, industrijskom tradicijom i lokalnim proizvodima sa zaštićenim geografskim porijeklom.
U srijedu, 22. oktobra, prof. dr Roman Vojćik održao je predavanje pod nazivom „Problem invazivnih vrsta imele i savremene metode zaštite šuma u Poljskoj“, dok je mr Kataržina Šic predstavila „Sistem zaštite prirode u Poljskoj – nacionalni parkovi, Natura 2000 mreža i institucionalni okvir“.
U srijedu i četvrtak, 22. i 23. oktobra, organizovana je edukativna terenska nastava na planini Klekovača, gdje su predstavljeni primjeri visokovrijednih privrednih šuma bukve, jele i smrče. Delegacija je posjetila i prašumu Lom – strogi rezervat prirode, u kojem su prezentovani monitoring i režim zaštite, kao i aktuelna istraživanja u oblasti prirodne obnove mješovitih šuma.
Sastanak u Rektoratu
O jačanju saradnje između Univerziteta u Banjoj Luci i Varšavskog univerziteta životnih nauka bilo je riječi 24. oktobra 2025. godine na sastanku delegacije navedenog univerziteta i prorektorki Univerziteta u Banjoj Luci, prof. dr Kristine Pantelić Babić i prof. dr Milice Balaban.
Tokom razgovora u Rektoratu Univerziteta u Banjoj Luci istaknuta je dosadašnja uspješna saradnja dva univerziteta u okviru Erazmus+ programa, kao i mogućnosti njenog proširivanja. Zaključeno je da postoji obostrani interes za produbljivanje partnerstva putem potpisivanja sporazuma o saradnji, koji bi omogućio intenzivniju razmjenu studenata, nastavnika i administrativnog osoblja.
Sastanku su prisustvovali i dekan Šumarskog fakulteta prof. dr Vojislav Dukić, asistent Srđan Bilić, MA, te rukovodilac Službe za međunarodnu i međuuniverzitetsku saradnju mr Đorđe Kenjalo. U delegaciji Varšavskog univerziteta bili su prof. dr Roman Vojćik, doc. dr Mihal Oržehovski i mr Kataržina Šic.
Perspektive dalje saradnje
Gosti iz Poljske izrazili su zadovoljstvo boravkom u Banjoj Luci i ocijenili da je saradnja između dva univerziteta od velikog značaja za razvoj naučnoistraživačkog rada i razmjenu dobrih praksi u oblasti šumarstva.
Posebno je istaknuta izuzetna vrijednost prašumskih rezervata u Bosni i Hercegovini, kao i potencijal za zajedničke istraživačke projekte u oblasti zaštite prirode i upravljanja šumskim ekosistemima.
Univerzitetu u Banjoj Luci upućen je poziv za uzvratnu posjetu Varšavi 2026. godine, kao i poziv studentima da učestvuju u programima razmjene u okviru Erazmus+ programa.
Varšavski univerzitet životnih nauka (SGGW) jedan je od najstarijih univerziteta prirodnih i poljoprivrednih nauka u Poljskoj. Sa tradicijom dugom više od dva vijeka, danas okuplja oko 16.000 studenata na sva tri ciklusa studija, raspoređenih na 14 fakulteta.
Foto: D. Desnica














